Historia zegarków kieszonkowych i ich rola w dzisiejszych czasach

zegarek kieszonkowy
Zegarki kieszonkowe zostały stworzone przez niemieckiego ślusarza, Petera Henleina z Norymbergii, w XV wieku. To także właśnie on rozpoczął w 1524 roku masową, regularną produkcję tego rodzaju zegarków. Modele stworzone przez Henleina posiadały kształt jajka i nie były wyposażone w szkło. Były bardzo duże i nieporęczne. Ciężko je było gdziekolwiek schować i były zegarkami kieszonkowymi jedynie z nazwy.

 
 

Pierwsze zegarki kieszonkowe i ich wady

Wygląd zegarków kieszonkowych uległ zmianie w roku 1675, kiedy to za sprawą Charlesa II, zegarmistrza z Anglii nabrały one współczesnych cech. Posiadały szkiełka i zaczęły uchodzić za luksusowy towar zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. Posiadały jednak swoje wady – nie wskazywały zbyt dokładnie godziny. W 1750 roku za sprawą wychwytu kołowego, wprowadzonego w mechanizm zegarków kieszonkowych zaczęły one działać prawidłowo i zyskały dzięki temu na popularności.

zegarek kieszonkowy

Wzrost popularności zegarków kieszonkowych

W roku 1865 w USA firma American Watch dokonała sprzedaży ponad 50 tysięcy zegarków kieszonkowych. Niedługo potem, widząc jak popularne są te urządzenia do masowej produkcji dołączyły również inne firmy. Pod koniec XIX wieku jednak rozwój przemysłu zegarmistrzowskiego na terenie Szwajcarii i Niemiec spowodował znaczne obniżenie cen zegarków kieszonkowych i zwiększenie liczby tego rodzaju urządzeń na rynku. Wciąż jednak były dość drogie. W Polsce natomiast, oprócz przedstawicieli arystokracji zegarki kieszonkowe posiadali kolejarze. Miało to związek z tym, że władze zdecydowały iż to właśnie przedstawiciele tego zawodu powinni jak najdokładniej znać godzinę.

Popularność zegarków kieszonkowych znacznie zmalała podczas pierwszej wojny światowej. Stwierdzono, że nie nadają się one do używania na froncie. Od tej pory do zegarków tego rodzaju przytwierdzano rzemyki. Dawało to możliwość spoglądania na zegarek i jednoczesnego celowania z broni. Niedługo potem skonstruowano specjalne pokrowce, które umożliwiały jeszcze wygodniejsze ulokowanie zegarka na ręce. W końcu doprowadziło to do wprowadzenia pasków do zegarków.

Zegarki kieszonkowe w czasach współczesnych

Dziś zegarki kieszonkowe to powracający trend, zyskujący nowe życie w niektórych kręgach. Coraz więcej jest osób, które zakupują zegarki kieszonkowe, rezygnując z zegarków naręcznych. Czasomierze kieszonkowe dodają bowiem szyku i elegancji, znakomicie prezentując się z garniturem. Świetnie nadają się również jako dodatek do stroju, zwłaszcza jeżeli łańcuszek w zegarku jest złoty lub srebrny. Wszystko to nadaje stylizacjom elementu klasycznego, arystokratycznego i bardzo gustownego. Zegarki tego rodzaju nie są tanie, zwłaszcza jeżeli wyposażone są w dewizkę, a więc specjalnie zamykaną klapkę, która chroni szkiełko zegarka. W tego rodzaju dodatku niegdyś mężczyźni umieszczali zdjęcie ukochanej. 

Zegarki kieszonkowe są wciąż produkowane zarówno przez największych, jak i małych producentów, z myślą o kolekcjonerach oraz miłośnikach stylu klasycznego. To także świetna inwestycja na przyszłość, jako że w przeciągu kilkudziesięciu lat ich cena może znacznie wzrosnąć.