Jak wygląda renowacja zegarków i kiedy warto ją zlecić?

mechanizm zegarka renowacja

Profesjonalna renowacja jest bardzo dobrym sposobem na przywrócenie dawnego wyglądu zegarka. Dzięki zabiegom renowacyjnym wykonywanym u zegarmistrza można wciąż korzystać z unikatowych egzemplarzy zegarków, należących do dziadków czy rodziców, a które na skutek np. długoletniego przebywania gdzieś na poddaszu uległy uszkodzeniu bądź posiadają mniejsze lub większe defekty.

Kiedy warto zlecić prace renowacyjne nad zegarkiem?

Prace renowacyjne nad danym zegarkiem zależą od stanu zegarka. Jeżeli jest on zniszczony to zegarmistrz musi włożyć więcej wysiłku w to, by przywrócić go do działania. Im większe doświadczenie posiada zegarmistrz, tym prace będą prowadzone sprawniej i szybciej, zaś odzyskany zegarek będzie działał dłużej.

Przeprowadzenie renowacji zależne jest tylko i wyłącznie od samego posiadacza zegarka. Jeżeli bowiem dany zegarek nie posiada wartości sentymentalnej to koniecznie należy się poważnie zastanowić nad jego naprawą, która niejednokrotnie nie jest sprawą tanią. Dokonując decyzji nad renowacją należy najpierw przeprowadzić wspólnie z zegarmistrzem wyceny wartości zegarka, przy czym koszt naprawy nie powinien przekraczać ceny rynkowej danej marki na rynku. Warto również dowiedzieć się od specjalisty jakie prace będą przeprowadzane.

zegarmistrz renowacja

Jakie prace renowacyjne nad zegarkiem przeprowadza zegarmistrz?

Prace renowacyjne nad zegarkiem mogą obejmować wszystkie elementy tego urządzenia. Doświadczony zegarmistrz może przywrócić dawny wygląd zarówno tarczy, jak i szkłu czy kopercie. Niekiedy niezbędne są prace nad mechanizmem bądź też wymiana niektórych elementów.
Praca nad renowacją zegarka rozpoczyna się od jego rozkręcenia oraz wyjęcia wszystkich jego elementów z obudowy. Wszystko odbywa się w taki sposób, by żadne elementy nie zostały zgubione i by zegarek nie odniósł żadnych szkód. Elementy są zazwyczaj układane w specjalnych koszyczkach zegarmistrzowskich i grupowane w taki sposób, by później można było szybko odnaleźć każdą część. Zegarmistrz musi być bardzo skupiony, precyzyjny i cierpliwy.

W pracach nad tzw. kopertą zegarka prace polegają zazwyczaj na usunięciu starej powłoki, likwidacji ewentualnych braków i wżerów oraz chromowaniu.
Podczas prac nad tarczą zegarka usuwa się starą powłokę do metalu, odtłuszcza się i nakłada podkład. Wszystko zaś powinno się zabezpieczyć dodatkową warstwą ochronną.
Pracami renowacyjnymi obejmowane są także wskazówki. Tu także usuwa się starą powłokę, odtłuszcza oraz pokrywa właściwą powłoką ozdobną. Wskazówki wypełnia się także fosforem.
W przypadku renowacji mechanizmu ważne jest jego dokładne oczyszczenie, zaś w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń dokonanie ich wymiany, smarowanie i złożenie. Po wykonaniu takich czynności, zegarmistrz powinien uregulować chód zegarka.

W jaki sposób dbać o zegarek?

Zegarki to bardzo delikatne i skomplikowane urządzenia, precyzyjnie wykonane miniaturowe silniki, wprowadzające wskazówki w ruch. Aby działały jak najdokładniej należy o nie dbać i od czasu do czasu oddawać do regularnych przeglądów. Najlepiej jest w tego typu operacjach korzystać z autoryzowanych punktów zegarmistrzowskich, dających gwarancję wykonanej naprawy. Ponadto trzeba utrzymywać zegarki w czystości oraz przestrzegać wszelkiego rodzaju zaleceń, a więc np. nie narażać ich na ekstremalne temperatury czy wilgotność.